MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi

Bundan 2-3 yıl önce kadar  Facebook kullanıcılarının profillerinde yasal bir not düştüklerini görebilirsiniz. Profiller aracılığıyla zincir şeklinde önce İngilizcesi, sonra da Türkçesi yayılan bu metin aşağıdaki gibiydi .


Facebook’ un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur.
(UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

(Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz.)

Ve kısa süre sonra bu yazını gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı .

Sosyal medya aracı olan facebook , kullanıcılar aracılığıyla birçok kişisel bilgi ve kullanıcı davranışlarına kolaylıkla ulaşabilir . Kullanıcılar yeni bir hesap oluştururken facebook’un herkese açık olarak paylaştığı kullanım koşullarını kabul ederek hesaplarını aktif ederler .

Ve bugünlerde “MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi” adı altında yukarıdaki örneğe benzer şekilde gerçek dışı bir bildiri dolaşmaya başladı . Bu bildiride Milli İstihbarat Teşkilatı’nın adını kullanarak insanları kandırmaktadırlar . Bu olayla ilgili resmi bir açıklama olmamıştır olsa bile böyle bir durum facebook’u resmi olarak bağlamaz . (Kullanım Koşullarını En baştan kabul ettiniz zaten . ) Ama facebook kullanıcılarını korumak için elinden geleni yapmaktadır . Size ait sahte bir hesabı şikayet ettiğinizde incelemeye alır .

Bahsi geçen Mit Bildirisi

Versiyon -1

MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP,fotoğraflarım,paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim

Versiyon -2

MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP,fotoğraflarım,paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.

Ve bunlara benzer farklı farklı yazılar bulunmaktadır .

Facebook kullanım koşullarının 4. Maddesi

Kayıt ve Hesap Güvenliği

Facebook kullanıcıları gerçek adlarını ve bilgilerini vermektedir ve bunun böyle kalmasını sağlamak için yardımınıza ihtiyaç duymaktayız. Kayıt süreci ve hesap güvenliğinizin muhafaza edilmesine ilişkin tarafımıza verdiğiniz taahhütlerden bazıları şunlardır:

 1. Facebook’ta yanlış kişisel bilgiler vermeyecek veya kendinizden başka birisi için kişinin iznini almadan hesap oluşturmayacaksınız.
 2. Birden fazla kişisel hesap oluşturmayacaksınız.
 3. Hesabınızı kapatırsak, iznimiz olmadan yeni bir hesap oluşturmayacaksınız.
 4. Kişisel zaman tünelinizi öncelikli olarak kendi ticari kazancınız için kullanmayacaksınız ve bu gibi amaçlar için bir Facebook Sayfası kullanacaksınız.
 5. 13 yaşından küçükseniz Facebook’u kullanmayacaksınız.
 6. Hüküm giymiş bir cinsel suçluysanız Facebook’u kullanmayacaksınız.
 7. İletişim bilgilerinizin doğru ve güncel kalmasını sağlayacaksınız.
 8. Şifrenizi (veya geliştiriciler için, gizli anahtarınızı) paylaşmayacak, başkalarının sizin hesabınıza erişmesine izin vermeyecek veya hesabınızın güvenliğini tehlikeye düşürecek başka eylemlerde bulunmayacaksınız.
 9. Hesabınızı (yönettiğiniz Sayfalar veya uygulamalar dahil) önceden yazılı iznimizi almadan, kimseye transfer etmeyeceksiniz.
 10. Hesabınız ya da Sayfanız için bir kullanıcı adı veya benzer bir tanıtıcı seçerseniz, uygun gördüğümüz takdirde bu kullanıcı adını kaldırma veya geri alma hakkını saklı tutarız (mesela, bir ticari marka sahibinin, bir kullanıcının gerçek adıyla yakından ilişkisi olmayan bir kullanıcı adı hakkında şikayette bulunduğu durumlarda).

Detaylı bir şekilde incelemek isteyenler için Facebook Kullanım ve Gizlilik Koşulları

facebook-mit-bildirgesi-1 facebook-mit-bildirgesi-2

Ve mit.gov.tr üzerinde bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama dahi yapılmamıştır . (Kritik öneme sahip Kamu kurumlarında çalışan kişilere yönelik siber güvenlik seminerleri verilmiştir . Olayın bireysel boyutu yoktur . )

İşin özeti herkes kendi hesabını korusun . Dün Berner Konvansiyonu , bugün Mit bildirgesi bunlar gibi daha neler yapacaklar kim bilir ?


Güncelleme 07.03.2016

RESMİLEŞTİ DİKKAT!!!
T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Şeklinde başlayan yazılarda yayılmaya başlamıştır . Fakat resmi gazetede Mit ile ilgili en son yazı 02.08.2013 tarihinde paylaşılmıştır .
2016-03-07 20-57-40 Ekran görüntüsü

2016/4 karar sayılı belgede bu olaydan hiçbir şekilde bahsedilmemiştir .
2016-03-07 21-04-43 Ekran görüntüsü


MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi” için 2 yorum

 1. Sonunda hislerime tercüman bir yazı. .
  Herkes aynı şeyi paylaşıp duruyor. . Lafta söylenmiyor. . İnternette yapılan her hareket, son kullanıcı sorumluluğunda. Bu kadar basit işte, düz mantık.

  1. Bilmezler kardeşim , anca “beleş” diye kullanırlar sadece . Neden beleş diye sorgulamazlar bile !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir