Python Fonksiyon (Function) Kullanımı

Fonksiyonlar ,belirli bir işi gerçekleştirmek için kullanılan , yeniden düzenlenebilir bir kod bloğudur .Fonksiyonlar yapacak olduğumuz uygulamaların bakım , hata bulma ve kodların diğer kodları etkilemeden kullanımını sağlar .


Bildiğimiz gibi çoğu programlama dilinde olduğu gibi python’da da hali hazırda kullanmamız için sunulmuş bir çok fonksiyon barındırmaktadır . Bunlardan bazıları belirli bir dizinin boyutunu veren size() ya da ekrana çıktı vermemizi sağlayan print() fonksiyonlarıdır . Siz de kendiniz için kullanabileceğiniz fonksiyonları tanımlayabilirsiniz .

Fonsiyon Tanımlama

Temel olarak Python’da fonksiyon tanımlamak için şunları bilmek yeterlidir .

Fonksiyon bloğu “def” anahtarı ile başlar . Daha sonra fonksiyon ismi ile devam eder ve ( ) parantezlerin içine ilgili parametre girilir . Fonksiyon ismine dilediğiniz ismi verebilirsiniz . Fonksiyon bloğu “:” ile sonlandırılmalıdır . Ayrıca fonksiyonun dönüş değerine göre “return” ifadesi kullanılabilir .

Örn 1:

Çıktı : 

Örn2:

Çıktı : 

Yukardaki örnekler basit şekilde anlamanız içindi . Bu fonksiyonlar çok daha fazla şekilde geliştirilebilir .

Şimdi de sayılar ile dönüş değeri olan basit bir toplama fonksiyonu hazırlayalım .

Çıktı : 

Fonksiyonlar içerisinde normal olarak kullandığınız if-else ifadeleri , for while döngüleri gibi kavramları kullanabilirsiniz .

Bu örneğimizde girilen iki sayının hangisinin büyük ya da sayıların eşit olup olmadığını küçük bir karşılaştırma fonksiyonu yazarak inceleyelim .

 

Çıktı : 

Diğer yazılarımda Python’da nesneye dayalı programla örneklerine girdiğimiz zaman fonksiyonları daha detaylı inceleme fırsatımız olacaktır .

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere .


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir